Основи на мониторинга на царевицата

Основи на мониторинга на царевицата

Основи на мониторинга на царевицата

Blog Article

Преди да отглеждате царевица за силаж, трябва да знаете нейните биологични характеристики. Царевицата е едногодишна топлолюбива житна култура с добре развити стъбло, листа и корени.

Факт е, че този вид вредители са в състояние да презимуват само в останките от царевични стъбла. Като превантивна мярка семената се препоръчват да се третират със специални препарати преди сеитбата.

Сухата почва по време на сеитба е друг фактор, който може да бъде причина за неравномерно поникване. Царевица засята при такива условия започва своето развитие след първия дъжд, което понякога може да означава и след няколко седмици.

За да може царевицата да се напълни със зърно, мъжкият прашец трябва да пада върху всяко женски цвят. Бедата обаче е (и това е особеност на царевицата), че мъжките цветове цъфтят по-рано от женските, а някои от последните остават неоплодени.

Плевелите оказват значителна конкуренция на царевицата, особено в ранните фази на нейното развитие. Те се оказват и доста по-конкурентни в случаите на забавено поникване и растеж, вследствие на ниски температури.

Разрушаване на образувала се царевица непосредствено преди поникването почвена кора и др.

Няма коментари. Бъдете първия с коментар по темата. Остави коментар: Име:

Най-добрите предшественици на царевицата за силаж са зимни и пролетни култури, елда, картофи, бобови култури.

Предсеитбено внасяне – оказва изключително положително влияние върху добивите и устойчивостта на растенията, но в България почти не се използва, поради относително високата му цена и наложеното „научно разбиране“, че почвите у нас имат презапасеност с калии.

Добри нейни предшественици са пшеницата и ечемикът. Те са и основни предшественици за отглеждане на царевицата в България.

Както всяка зеленчукова култура, царевицата може да бъде атакувана от вредители и болести. Най-често е изложен на различни видове гъбични заболявания: гниене на корените и стъблата, фузариум и червено гниене на кочаните и др.

ливаден молец (ларвите се хранят с млади листа на растението);

Един от най-популярните холандски хибридни сортове, особено обичан от фермерите заради стабилния си добив, приятелски и равномерно узряване, ранна зрялост, устойчивост на неблагоприятни условия и сладост на зърната.

Любимите гъби на топготвачите, които може да отгледате в градината си

Report this page